Zrádné zimní sluníčko
Podle sluncem a mrazem ošlehané tváře můžete poznat pravého horala, ale pozor, i když nás v zimě sluníčko nehřeje, neznamená to, že nemůže škodit. S ochranou před UV zářením v létě si již víme rady, jenže svou pleť byste měli chránit také v zimě.
„Rakovina kůže celosvětově patří mezi nejčastější formy rakoviny vůbec a její výskyt stále narůstá. Sluneční záření zpravidla takto vážné následky nevyvolá ihned, někdy ale stačí jedno spálení v dětství čí v mládí, aby se zhoubný nádor na naši kůži objevil o 20 či 30 let později! Samozřejmě i sluneční záření má svá pozitiva. Ne nadarmo se říká, že kam chodí slunce, nemusí lékař: ovlivňuje proces látkové výměny, tvorbu krvinek, tvorbu vitamínu D potřebného ke správné stavbě kostí, zubů, vlasů, podporuje hojení ran, dezinfikuje pokožku a léčí některé kožní choroby, v neposlední řadě nám dodává energii a zlepšuje náladu,“ uvádí MUDr. Tomáš Kampe, primář dermatologie a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty s varováním, že s přibývajícími poznatky o účincích slunečního záření na pokožku – především ultrafialového záření typu A a B (UVA a UVB), kterým je naše pokožka vystavena doslova každý den – se nelze tímto starým pořekadlem řídit doslovně.
Zažitá představa, že před účinky slunečního záření se stačí chránit jen v létě, je tedy mylná. V zimě je sice intenzita slunečního záření menší, ale působí na nás jeho účinky také. Zvlášť zrádné je ultrafialové záření (UV), protože není cítit. Pokud jste ale venku, působí neustále – ve stínu, v mrazu i na sněhu. Dávky záření se navíc sčítají, a to už od útlého věku, kdy kůže ještě není dostatečně vyvinutá. „UVA sice zarudnutí téměř nezpůsobuje, ale má větší schopnost pronikat hluboko do pokožky a vyvolávat tvorbu volných radikálů, které poškozují DNA a kolagen,“ upozorňuje znovu MUDr. Tomáš Kampe.
Jak si vybrat vhodnou ochranu kůže před slunečním zářením?
Kvalitní přípravky nás musí chránit před oběma typy slunečního záření – jak UVA, tak i UVB zářením (označování přípravků dnes podléhá jednotným mezinárodním pravidlům). Pokud na opalovacím přípravku nejsou uvedeny oba filtry, pak jej raději vůbec nekupujte. Nejrozšířenějším způsobem vyjádření stupně ochrany před UVB zářením je tzv. SPF faktor (Sun Protection Factor) 10 až 50+. Číslo uvedené na opalovacím přípravku znamená, o jaký násobek času je možné prodloužit pobyt na slunci bez zčervenání pokožky. Pokud např. máte modré oči a blond vlasy, máte nízký fototyp a vaše pokožka na sluníčku zčervená už po 10 minutách slunění. Pokud se natřete přípravkem s SPF 10, prodloužíte tuto dobu desetinásobně (tedy 10x 10 = 100 minut než se spálíte), pokud se natřete přípravkem s SPF 50, prodloužíte tuto dobu padesátinásobně (50x 10 = 500 minut než se spálíte). Čím vyšší ochranu přípravek obsahuje, tím déle můžete být na sluníčku, aniž byste se spálili. Rozhodně neplatí, že pokud se natřete dvakrát bezprostředně za sebou krémem s SPF 10, že se hodnota SPF zvýší (pořád budete chráněni jen SPF 10).
Přípravky, které vás ochrání zvenku i zevnitř
Poskytují nejen ochranu před UVA a UVB zářením, ale obsahují i velké množství aloe vera gelu, který působí fotoprotektivně a dle studií zmenšuje a napravuje poškození kožních buněk, obzvlášť buněk imunitního systému po slunečním záření. Aloe gel v kombinaci s vitaminem A a E, jojobovým olejem a Shea máslem navíc snižuje destruktivní účinky škodlivých volných radikálů na pokožku. Ty jsou navíc odolné vůči vodě a teplu. Jedná se o řadu produktů solární ochrany společnosti LR Health & Beauty. Všechny přípravky mají kosmeticky příjemnou texturu, příjemnou vůni, snadno se roztírají a hydratují pokožku. A ochrana zevnitř? Jedná se o produkty, které obsahují důležité ochranné látky tzv. antioxidanty (např. VitaAktive, Incanus Cistus). „Pokud si chcete udržet mladistvý a zdravý vzhled pokožky co nejdéle, doporučuji užívat tyto přípravky v různých obměnách dlouhodobě,“ doporučuje MUDr. Kampe.
Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Tomášem Kampe, primářem dermatologie a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty.