KitchenAid – k úspěchu nestačí jen jeden geniální nápad
Na absolutní světovou špičku v oboru Vás klidně může vynést jeden geniální nápad. Zůstat na ní ale v průběhu několika generací vyžaduje tvrdou práci v inovacích a nejlépe přijít s geniálním nápadem ještě minimálně jednou. Fascinující příběh o úspěchu vypráví americká společnost KitchenAid, výrobce kuchyňského vybavení.
Práce pekaře nikdy nebyla úplnou selankou, to mimochodem není ani dnes. Ale představte si dobu, kdy museli pekaři třeba vypracovat rukama tuhé kynuté těsto na desítky bochníků chleba. Na začátku dvacátého století podnikavý inženýr Herbert Johnson v Americe přemýšlel přesně takto: Není způsob, jak každodenní lopotu pekařům ulehčit s pomocí nějakého zařízení s elektromotorem?
A protože se bavíme o geniálním nápadu, který se podařilo dotáhnout do konce, prozradíme vám, že první hnětač těsta, pro který se ustálilo označení “kuchyňský robot” spatřil světlo světa právě v dílně pana Johnsona a nesl celkem nepoetické jméno – model H. S kapacitou přes 80 litrů těsta to byl pěkný pořízek, a tak nebylo vůbec jasné, jestli se vynález chytne.
Co je dobré pro armádu…
Prvním zákazníkem, který pomohl společnosti Hobart Corporation, kde to později zmíněný pan Johnson dotáhl až na ředitele, odpíchnout se ode dna, bylo americké námořnictvo. Taková bitevní loď, to je hodně hladových krků, a palubní kuchyně tak nikdy nespí. Těžký, ale výkonný kuchyňský robot se na zkoušku uhnízdil na palubě USS California a USS Tennessee, ale osvědčil se tak dobře, že byl brzy ve výbavě všech lodí amerického námořnictva.
…to je dobré i pro ostatní
Po válce přirozeně poptávka námořnictva poklesla a firma Hobart musela začít s vývojem lehčích modelů pro domácnost. Ukážeme si, jak postupně s probíhající miniaturizací dobývala americký a později i světový trh.
Nejlepší pomocník do kuchyně, co znám.
Památná věta, která dala název nejen kuchyňským robotům pro domácnost, ale později i celé společnosti, zazněla právě ve zmíněných poválečných letech v jedné z domácností zaměstnanců Hobart Corporation. Když manželka jednoho z manažerů dostala prototyp na vyzkoušení, pronesla jen: Říkejte si tomu jak chcete, pro mě je to nejlepší pomocník do kuchyně, co znám. A protože kuchyňský pomocník se anglicky řekne Kitchen aid, bylo tak říkajíc vymalováno.
První poválečný model C-10 měl kapacitu pracovní nádoby 10 litrů a neprodával se moc dobře. Maloobchodníci ho odmítali, a tak si firma musela vystačit s podomním prodejem. Lépe na tom byl o něco později model H-5, ale na pořádný restart si společnost musela počkat až do roku 1927, kdy světlo světa spatřil její první opravdový úspěch, model G.
Na co Egmont Arens sáhne…
Absolutní dokonalosti dosáhne geniální nápad v momentě, kdy mu geniální designér vtiskne nezapomenutelný vzhled. Legendární Egmont Arens patřil k těm, které za génia označovali už za jeho života a nutno podotknout, že s ubíhajícími roky jeho dílo na ničem neztratilo. Slavná byla jeho spolupráce i s řadou jiných značek, ale mimo jiné navrhl robotům KitchenAid takový design, že se bez větších změn používá do dneška. Modely 5KSM125 nebo třeba 5KSM175 jsou i s další generací inženýrů u pomyslných rýsovacích prken stále jako by je navrhl sám mistr Arens.
Nejoblíbenější svatební dar v USA
Pravděpodobně víte, že v USA zasnoubený pár dává účastníkům svatby takzvaný wishlist. To aby se mezi dárky nesešlo pět rychlovarných konvic a tři ledničky. Zajímavou statistikou je určitě fakt, že na prvním místě se už řadu let drží kuchyňský robot od společnosti KitchenAid.
Ve spolupráci s https://www.shopkitchenaid.cz/