Bělení zubů doma nebo v ordinaci? Jaká jsou pro a proti?
V poslední době se rozšířil trend, který je spojený s bělením zubů. Krásný, zdravý a hlavně bílý chrup má od přírody jen málokdo. Jenže právě po bělostném úsměvu touží stále více z nás. A nejen my ženy, ale představte si, že i muži. Dnes není překážkou požadovaného odstínu zubů docílit. Jde to docela snadno a poměrně i levně! Bělit zuby si můžete sami doma nebo využít odborného ošetření v zubní ordinaci. Jenže, kde je bělení zubů efektivnější a lepší? Možná právě i vy stojíte před otázkou, kterou z variant zvolit. Proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém zhodnotíte pro a proti těchto možností.
Bělení v ordinaci
Velkou nespornou výhodou bělení zubů v ordinaci je rychlost. Velice rychle tedy můžete mít svůj vysněný bílý úsměv. Nicméně je takovýto zákrok finančně náročnější, než bělení zubů doma. Možná se budete divit, ale výsledný efekt není tak trvanlivý, jak byste asi očekávala. Ordinační bělení zubů může být účinnější, ale nelze tvrdit, že se jedná o bělení šetrné, což vás může jistě překvapit. Mnohé z nás si mohou myslet, že bělení, které vám provede odborný lékař bude 100% šetrné, ale tak tomu není. Bělení zubů v ordinaci totiž probíhá za použití vysoce koncentrovaného bělicího gelů, který obsahuje peroxid vodíku (v koncentraci 38 %) či peroxihydrát močoviny (v koncentraci až 40 %). A látky s obsahem peroxidu vodíku nad 20 % se považují za žíravinu.
Pokud se vám dostane gel na měkké tkáně, dojde k jejich poškození a vás to bude jednak pálit a daná místa budou intenzivně bílá. Jakmile se bělící gel odsaje, dojde ke konečné úpravě. Když ale gel působí moc dlouho na měkké tkáně mohou v těchto místech vzniknout afty nebo vředy, což je bolestivé. K aktivaci gelu se často používá speciální lampa nebo laser. I vlivem jejich použití můžete pocítit bolest, a to díky tomu, že dojde k výraznému vzestupu teploty uvnitř zubu.
Ohledně ordinačního bělení je potřeba ještě zmínit, že jedna procedura trvá přibližně 30 až 60 minut. Pokud je potřeba bělení opakovat, další se provádí za 2 až 4 týdny.
Bělení zubů doma
Ač se vám to může zdát jako nesmysl, řada odborníků se shoduje na tom, že domácí bělení je šetrné a hovoří tedy v jeho prospěch. Jednak je to tím, že probíhá déle a za použití nižších koncentrací peroxidů. Podstupuje se tedy nižší riziko komplikací. Nicméně i domácí bělení by mělo probíhat pod kontrolou vašeho zubaře. Možná ani nevíte, že bělit zuby lze i ve spánku, a rozhodně nebudete nikterak omezovat vás, ani partnera, jak tomu bývá třeba v případě skřípání zubů.
Metod k domácímu bělení lze využít hned několik. Jsou jimi např. bělící gely, pasty, pera, proužky, pěny apod. Ty jsou volně prodejné a jejich cena se pohybuje v závislosti na tom, kterou variantu zvolíte, nakolik je daný produkt účinný a jak často je potřeba bělení opakovat. Za nejúčinnější lze považovat bělící gely za použití individuálního nosiče. Gel na bělení zubů se aplikuje na plastový nosič, který se pak přiloží na chrup a nechá se působit. Toto bělení obvykle trvá 4 až 6 týdnů. Jestliže i po této době nedojde k dosažení požadovaného odstínů, může probíhat i déle.
I v případě domácího bělení je nutné počítat s tím, že mohou vzniknou nějaké nežádoucí účinky. Ty mohou být způsobeny tak, že tím, jak jsou některé nosiče nepřesné, dojde k lehkému podráždění dásní. Štípání a pálení však po odstranění gelu odezní. Rovněž je potřeba počítat s větší citlivostí zubů na studené a teplé. Tehdy raději bělení pozastavte na 3 až 4 dny. Může se také dostavit bolest v krku a v žaludku.
Bělení zubů konzultujte s lékařem
Ještě před tím, než nějakou z metod bělení zubů využijete, měla byste vědět, že ohledně bělení chrupu byste se měla poradit se svým zubním lékařem. Bělení totiž není bez rizika. Předtím je potřeba chrup zkontrolovat a na základě stavu vám lékař stanoví oprávněnost takového zásahu. Kazy, parodontitida, obnažené krčky, netěsné výplně – to vše může být zdrojem komplikací při bělení.
Závěr
Je jen na vás, kterou variantu bělení zubů využijete. Výrazný rozdíl v konečném efektu mezi domácím a ordinačním bělením však není.