3 + 1 tip na údržbu sezónního oblečení

Pomalu se nám mění roční období a my se přehoupli do chladnější poloviny roku. To znamená jediné – výměnu šatníku z letního za zimní. Víte, ale jak byste se měli o mikiny, svetry, šály a čepice starat, aby vám dlouho vydržely?

Necháme stranou praní v pračce, protože to je asi to první, co vás v souvislosti s údržbou oblečení napadne. Jistě víte, že byste měli věnovat pozornost štítkům na oblečení a prát oblečení podle informací na nich. Samozřejmostí je i to, že když se nedá oblečení vyprat doma, tak ho pošlete do čistírny. My se však podíváme na méně známé tipy, které vám ušetří spoustu nervů i peněz.

1. Někdy to musíte vzít do rukou

Řeč je samozřejmě o ručním praní. Kašmírový svetr, hedvábný šátek nebo halenka či saténové spodní prádlo potřebují zvláštní péči, kterou jim dopřejete jedině při praní v ruce. Dobře – tak ne jedině, protože některé kousky můžete dát do pračky na šetrný program. Když oblečení budete do pračky dávat, nezapomeňte ho dát ještě do ochranné síťky na zip.

Bavlněné, hedvábné a kašmírové svetry je ideální prát po každém druhém a vlněné a syntetické svetry po každém pátém nošení, abyste je udrželi ve formě.

Jestli se na praní doma necítíte a chcete, aby bylo o váš vlněný svetr či kabát opravdu dobře postaráno, pošlete je do čistírny. Domů se vám pak vrátí čistý, voňavý, a především nepoškozený kousek, který můžete rovnou obléct.

2. Se sluncem opatrně

Sušení prádla na slunci se odehrává spíše v létě než na podzim a v zimě. Důvodů je víc, slunce nesvítí tak často, venku je vyšší vlhkost, takže prádlo hůře schne, a hlavně slunce nemá takovou sílu. Nicméně i tak byste se měli zamyslet, co na slunci budete sušit. Především oblečení výrazných barev nesušte na přímém slunci. Svetry, mikiny a další svršky vždy na sušáku rozložte na větší plochu, aby se nedeformoval tvar oblečení.

3. Napařovací žehlička

Pokud máte doma ještě klasickou žehličku a prádlo kropíte před žehlením ručně, vyměňte ji za napařovací, protože pára je k materiálům velmi šetrná. Na některé materiály je dokonce lepší používat napařovač oděvů, který oblečení rovná. Skvělé na něm je i to, že ho používat i na pověšené oblečení.

4. Sezónní oblečení ukládejte do vakuových pytlů

Vakuové pytle mají spoustu výhod. Oblečení ve vakuových pytlích zabere méně místa a do úložného prostoru se vám vejde více kousků, ochráníte ho před prachem, a navíc se postaráte o to, aby vám ho neprokousali molové. Nepotřebujete jich ani velké množství, při výměně šatníku je opakovaně použijete.

Až z nich vyndáte podzimní a zimní oblečení, zase do nich můžete dát letní svršky. A na jaře zase naopak. Vzhledem k tomu, že jsou průhledné, máte i dokonalý přehled o tom, co je uvnitř. Do pytlů dávejte oblečení vyprané nebo vyčištěné, zajistíte tak, že bude hezky vonět po vyjmutí.

Abyste si nemuseli dělat vůbec žádné starosti s čištěním sezónního oblečení pro celou rodinu, pošlete ho do prádelny nebo čistírny. Místo praní a žehlení si tak můžete vyrazit na výlet a pochytat poslední sluneční paprsky.