3 + 1 tip na údržbu sezónního oblečení
Pomalu se nám mění roční období a my se přehoupli do chladnější poloviny roku. To znamená jediné – výměnu šatníku z letního za zimní. Víte, ale jak byste se měli o mikiny, svetry, šály a čepice starat, aby vám dlouho vydržely?
Necháme stranou praní v pračce, protože to je asi to první, co vás v souvislosti s údržbou oblečení napadne. Jistě víte, že byste měli věnovat pozornost štítkům na oblečení a prát oblečení podle informací na nich. Samozřejmostí je i to, že když se nedá oblečení vyprat doma, tak ho pošlete do čistírny. My se však podíváme na méně známé tipy, které vám ušetří spoustu nervů i peněz.
1. Někdy to musíte vzít do rukou
Řeč je samozřejmě o ručním praní. Kašmírový svetr, hedvábný šátek nebo halenka či saténové spodní prádlo potřebují zvláštní péči, kterou jim dopřejete jedině při praní v ruce. Dobře – tak ne jedině, protože některé kousky můžete dát do pračky na šetrný program. Když oblečení budete do pračky dávat, nezapomeňte ho dát ještě do ochranné síťky na zip.
Jestli se na praní doma necítíte a chcete, aby bylo o váš vlněný svetr či kabát opravdu dobře postaráno, pošlete je do čistírny. Domů se vám pak vrátí čistý, voňavý, a především nepoškozený kousek, který můžete rovnou obléct.
2. Se sluncem opatrně
Sušení prádla na slunci se odehrává spíše v létě než na podzim a v zimě. Důvodů je víc, slunce nesvítí tak často, venku je vyšší vlhkost, takže prádlo hůře schne, a hlavně slunce nemá takovou sílu. Nicméně i tak byste se měli zamyslet, co na slunci budete sušit. Především oblečení výrazných barev nesušte na přímém slunci. Svetry, mikiny a další svršky vždy na sušáku rozložte na větší plochu, aby se nedeformoval tvar oblečení.
3. Napařovací žehlička
Pokud máte doma ještě klasickou žehličku a prádlo kropíte před žehlením ručně, vyměňte ji za napařovací, protože pára je k materiálům velmi šetrná. Na některé materiály je dokonce lepší používat napařovač oděvů, který oblečení rovná. Skvělé na něm je i to, že ho používat i na pověšené oblečení.
4. Sezónní oblečení ukládejte do vakuových pytlů
Vakuové pytle mají spoustu výhod. Oblečení ve vakuových pytlích zabere méně místa a do úložného prostoru se vám vejde více kousků, ochráníte ho před prachem, a navíc se postaráte o to, aby vám ho neprokousali molové. Nepotřebujete jich ani velké množství, při výměně šatníku je opakovaně použijete.
Až z nich vyndáte podzimní a zimní oblečení, zase do nich můžete dát letní svršky. A na jaře zase naopak. Vzhledem k tomu, že jsou průhledné, máte i dokonalý přehled o tom, co je uvnitř. Do pytlů dávejte oblečení vyprané nebo vyčištěné, zajistíte tak, že bude hezky vonět po vyjmutí.
Abyste si nemuseli dělat vůbec žádné starosti s čištěním sezónního oblečení pro celou rodinu, pošlete ho do prádelny nebo čistírny. Místo praní a žehlení si tak můžete vyrazit na výlet a pochytat poslední sluneční paprsky.