10 rad pro dobré spaní

Spánek je důležitý pro regeneraci celého organismu a není třeba zdůrazňovat, že je rozhodující pro kvalitu našeho života. Odpočívá nejen naše tělo, ale hlavně i mysl a mozek. Ten se nám v podstatě čistí a díky spánku můžeme na druhý den normálně fungovat. Během spánku sílíme a čerpáme nové síly. Jenže není vůbec snadné se dobře vyspat. Trápí nás nejrůznější trable z okolí, starosti, stresy apod. Ty nám na klidném spánku nepřidají. Právě pro ty z vás, co máte se spánkem problémy, jsme připravili 10 rad pro dobré spaní. Snad vám pomohou a vy se budete moci konečně normálně vyspat.

1. Investujte do zařízení ložnice, ve které spíte

Ložnice by měla tvořit oázu pro relax a odpočinek. Měla by být zařízena tak, aby vás nic nerušilo a měla jste dostatek prostoru pro spánek. Základ tvoří postel a matrace. O tom není pochyb. Postel i matraci je potřeba uzpůsobit vaší postavě. Je potřeba, aby byla dostatečně dlouhá, aby vám z ní nečouhaly nohy a široká, abyste měla prostor si pohodlně lehnout a nic vás neomezovalo. Rovněž by měla mít odpovídající stupeň tvrdosti, což je důležité pro vaše klouby, páteř, záda, boky, krk, ramena a celé tělo. Z tohoto pohledu dbejte velký důraz na kvalitu správné matrace. K dostání je několik druhů, od pružinové matrace, z latexu, studené pěny, gelu až po ty nejluxusnější. Dále si pořiďte pohodlný polštář, který kvalitu vašeho spánku prohloubí. Zároveň nebude trpět vaše krční páteř a vy se ráno budete probouzet bez jakýchkoli bolestí. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 14°C a 18°C. Nechejte si nainstalovat žaluzie, závěsy či rolety, aby vám do místnosti nepronikalo světlo zvenčí a bylo v ní poměrně tma. Světlo vás totiž může probudit mnohem dříve, než byste si přála. Ložnici je také dobré osvětlit tak, abyste navodila útulnou a klidnou atmosféru. Jestliže si budete chtít vaši ložnici zařídit novou matrací a dalšími doplňky pro klidný spánek, navštivte interentový obchod Matracín.cz

2. Před spaním si dopřejte relax

Před samotným spánkem je dobré se uvolnit. Psychický či fyzický stres přes uložením se do postele vám ke klidnému spánku nepřispěje. Takže se zkuste vyvarovat všeho, co by vás mohlo rozrušit. Nesledujte televizi v ložnici, nepracujte v ní. Zde si opravdu choďte pouze odpočinout.

3.Dodržujte pravidelný režim

Dalším pravidlem pro dobrý spánek je určitý režim. Když budete chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu, vaše tělo si na tento režim navykne a vy se nebudete probouzet unavená. Pokud půjdete spát později a vstanete klidně i později, režim bude narušen a vy budete mít pocit, že nejste dostatečně vyspaná. Samozřejmě vždy nelze chodit spát i vstávat stejně, ale pokud to je alespoň trochu možné, zkuste se spánkového režimu držet.

4. Nemůžete spát, vstaňte!

Určitě moc dobře znáte situace, kdy ne a ne usnout. Nemůže v žádném případě hrozit, že se vám vaše matrace proleží, neboť se převalujete ze strany na stranu? Už jste dokonce přešla na počítání oveček a ani tato metoda nezabere? Pokud neumíte usnout, normálně vstaňte a zkuste se věnovat nějaké odpočinkové aktivitě. Tehdy, kdy pocítíte únavu, běžte si lehnout.

5. Choďte na denní světlo

Denní světlo má na naše tělo nevídaný vliv. Pobyt na denním světle vám dodá energii a vy se budete cítit živější a pohodovější. Když se začne stmívat, tělo bude mít tendenci se chystat ke spánku a vy budete unavenější. Choďte tedy na světlo a dobijte energii.

6. Nechoďte spát hladová

Ač se vám to může zdát jako nesmysl, nechoďte spát, pokud máte hlad. Avšak nejezte těsně před spaním. Prodlužujte tak pocit trávení. Jídlo je pro spánek důležité, takže si dejte něco malého, tím hlad zaženete a spát se vám pak bude mnohem lépe.

7. Pravidelně cvičte

Ten, kde nevydává dostatek energie, často není unaven. Zkuste tedy alespoň třikrát týdně cvičit. Fyzicky se totiž unavíte a spánek bude intenzivnější. Také bude tělo produkovat látky, které přispějí k relaxaci. Zásadně však necvičte těsně před spaním.

8. Nepijte nápoje s kofeinem

Milovnice kávy rozhodně nepotěšíme, ale před spaním kávu rozhodně nepijte. Stejně tak jako další nápoje, které obsahuj kofein. Kofein totiž povzbuzuje a vám se bude hůře usínat a také je velice pravděpodobné, že se budete v noci probouzet.

9. Stop nikotinu a alkoholu

Stejně tak jako kofein, i alkohol a nikotin mají negativní dopad na náš spánek. Alkohol a nikotin dle studií, výrazně zkracují hluboký spánek i snění.

10. Neberte léky na spaní

Poslední rada se týká léků na spaní. Ty mohou vést k závislosti a rozhodně je dlouhodobě neužívejte. V případě, že je přece jen budete chtít užít, poraďte se lékařem. Spolu najdete třeba jiný způsob, který vyřeší vaše spánkové poruchy a vůbec tak nemusíte sáhnout po lécích na spaní.