Senzační novinka: Míří k nám prsní implantáty s čipem, které přispívají k bezpečnosti žen

žena smJednou z nejžádanějších plastických operací se u nás v posledních letech stalo zvětšení prsou. Podle neoficiálních zdrojů si svá ňadra nechá ročně zvětšit či jinak upravit zhruba 4 – 5 tisíc Češek. Nejčastěji na operační stůl ulehají ženy ve věkovém rozmezí 25 – 35 let. Právě tyto ženy mají nyní možnost vybrat si silikonové implantáty, které díky nové technologii přizpůsobí svůj tvar poloze ženy a gravitaci stejně jako přirozená prsa a navíc obsahují zabudovaný čip. Pokud by však někdo za čipem hledal sledovací zařízení, je na omylu. Nejde o GPS, ale o bezpečnostní technologii Q-chip obsahující 15místné číslo, které lékaři prozradí základní údaje o implantátu. Prsa s čipem, který přispívá k bezpečnosti a chrání zdraví ženy mají dnes tisíce Angličanek. Letos tento trend míří také k nám, a proto jsme ve spolupráci s MUDr. Andreou Musilovou připravili článek na toto téma a zeptali se ji na několik otázek.

Implantáty Motiva jsou nejbezpečnější

Nedávno světem otřásla zpráva o nekvalitních prsních implantátech francouzské společnosti, které byly vyráběny ze silikonového gelu s dvojnásobně vyšším výskytem ruptur oproti jiným implantátům. Tyto implantáty mělo u nás zhruba 2 000 Češek. Odstrašující kauza však na četnost operací vliv neměla. „Žen, které mají zájem o operaci neubylo, spíše dnes mnohem více než dříve řeší bezpečí. Bojí se o své zdraví, a tak si implantáty důkladně vybírají,“ říká MUDr. Andrea Musilová. Možná i na tento popud uvádí značka Motiva na trh maximálně bezpečné prsní implantáty, které mají oproti ostatním dvě hlavní výhody – unikátní gel ProgressiveGel Ultima, díky němuž implantáty reagují na polohu ženy a gravitaci stejně jako přirozená prsa a bezpečnostní technologii Q-chip. „Čip v prsních implantátech Motiva slouží jako bezpečnostní prvek, který navíc přispívá ke klidu a pohodě ženy. Lékař díky identifikaci čtečkou během několika okamžiků zjistí základní informace o implantátech, i kdyby žena údaje zapomněla či dokumenty k operaci ztratila. Díky těmto opatřením si mohou být ženy jisté kvalitou implantátů, které jsou jim do těla aplikovány,“ dodává MUDr. Andrea Musilová.

Do prsního implantáty se aplikuje čip, který však neucítíte a ani jej nanahmatáte
Do prsního implantátu je aplikován čip, který však neucítíte a ani jej nenahmatáte

Nejčastější otázky o prsních implantátech s čipem:

1) Je pravda, že ženy s prsními implantáty nemohou létat v letadle, mají potíže s kojením a musí si dávat pozor při sexu nebo fyzickém výkonu?
Taková tvrzení jsou pouhými mýty. Kvalitní implantáty vydrží běžný náraz a tlak při spánku, sportu či sexu. Všechny implantáty, které jsou dnes aplikovány, mají certifikaci na zátěžové testy mnohonásobně náročnější než jsou každodenní nároky na život. Ženy se také mylně domnívají, že při vložení implantátu do prsu může dojít k poškození mlékovodů. Není tomu tak. Implantát je vždy uložen pod mléčnou žlázu, takže její funkčnost – a tedy i kojení, není žádným způsobem ohrožena ani omezena.

Není třeba se nějak omezovat!
Není třeba se nějak omezovat!

2) Je pravda, že prsní implantát může prasknout a gel vyteče do těla ženy?
Veškeré implantáty, které se v dnešní době používají, jsou vyvinuty na základě moderních technologií a vědeckých poznatků, a jsou tedy nanejvýš bezpečné. Prsní implantáty Motiva byly vytvořeny na základě potřeb chirurgů, podnětů pacientů a 30 let zkušeností společnosti. Gel v implantátech Motiva je kohezivní – má strukturu gumy, proto nemůže vytéct, a to dokonce ani v případě, když by byl implantát naříznut po celém obvodu.

3) Jak dlouho vydrží implantát a jak dlouho čip?
Bezpečnostní čip je funkční po celou dobu životnosti prsního implantátu. Není napájen a nejsou v něm baterie, proto nemusí být samostatně vyměňován. Ženy se často mylně domnívají, že prsní implantáty není nutné měnit. Tak tomu ovšem není. Moderní a technologicky velmi vyvinuté implantáty, jako jsou Motiva, mají sice dobu životnosti poměrně vysokou, nicméně po nějaké době by měly být při nejmenším zkontrolovány odborníkem. Dle doporučení FDA (Food and Drug Association) tato doba činí 10 let od implantace. Kromě samotného čipu spočívá unikátnost prsních implantátu Motiva také v poskytování záruky na kapsulaci, což u jiných výrobců není zcela běžné.

Motiva obrázek 1 sm
Po nějaké době je na místě nechat implantáty zkontrolovat odborníkem

4) Mohou ženy s umělým poprsím chodit na mamografické kontroly?
Ženy s prsními implantáty se nemusí bát, že by nemohly chodit na pravidelné mamografické kontroly. Implantát není překážkou preventivní vyšetření mamografem absolvovat.

5) Zvyšuje přítomnost prsního implantátu riziko vzniku rakoviny prsu?
Údaje o tom, že by aplikace prsního implantátu a jeho přítomnost v těle ženy jakkoli zvyšovala riziko vzniku rakoviny prsu, neexistují.

6) Jaké mají implantáty Motiva s bezpečnostní technologií Q-chip výhody?
Nové implantáty mají dvě hlavní výhody – unikátní gel ProgressiveGel Ultima, díky němuž implantáty reagují na polohu ženy a gravitaci stejně jako přirozená prsa a bezpečnostní čip. Díky technologii Q-chip mají lékaři a pacienti přístup k zabezpečené databázi specifické pro každý implantát. Na rozdíl od produktových karet a záručních listů, které se předávají pacientkám podstupujícím augmentaci nebo rekonstrukci prsu, čip nelze nikdy ztratit ani někam založit. To, že ženy budou mít možnost zvolit si prsní implantáty s bezpečnostním čipem, jim poskytne duševní klid a přispěje k jejich bezpečnosti a pohodě.

7) Může být čip použit jako GPS nebo sledovací zařízení?
Ne. Je to pasivní biomedicínský čip, který je zjistitelný pouze pomocí patentované ruční čtečky. Uložena je v něm specifická 15místná numerická sekvence odpovídající technickým údajům o implantátu (výrobce, datum výroby, sériové číslo, číslo šarže atd). Takže lékař v daný moment zjistí pouze 15timístné číslo, které si může vyhledat v registrované databázi.

8) Lze čip nahmatat?
Bezpečnostní technologie Q-chip nijak nemění vzhled ani hmatový vjem či dobu hojení po augmentaci či rekonstrukčním výkonu na prsu.

Děkujeme paní MUDr. Andree Musilové a MedaPreX za spolupráci při tvorbě tohoto článku.