Kašel – jistě ho důvěrně znáte, ale věděli jste, že …?

nemocné dítě fotoPříznaky jako kašel, únava a zvýšená teplota jsou zejména u dětí časté, většinou se jedná o příznaky běžného nachlazení, není však radno je podceňovat. Právě kašel patří k symptomům, které pacienta dokážou významně potrápit a vysílit. I o kašli panuje řada mýtů, také jste o nich slyšeli?

1. Kašel je nemoc

Kašel není nemoc, ale příznak onemocnění a signál začínajícího onemocnění dýchacích cest. Jedná se o přirozený reflex a mechanismus, který slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest a jejich očištění.

2. Kašel je třeba vždy tlumit

Tlumit je třeba zejména suchý kašel, který pacienta vyčerpává a nemá žádný příznivý efekt. Naopak vlhký produktivní kašel je třeba podporovat, aby mohl z plic odcházet hlen.

3. Při kašli ruce na pusu

Při kýchání do rukou ulpí bacily právě na nich a infekci spolehlivě rozšíříte do vašeho okolí. Proto při kýchání a kašli použijte kapesník nebo kýchejte do rukávu.

4. Kašel přejde sám od sebe

Většinou tomu tak být může, pokud však kašel trvá déle než týden a není vidět zlepšení stavu, vydejte se k lékaři, který určí vhodnou léčbu.

5. Jeden lék na všechno

Léky na tlumení kašle (antitusika, např. sirup Levopront) a vykašlávání (mukolytika a expektorancia) rozhodně nekombinujte. Ať se jedná o jakýkoliv lék, vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták a dodržujte předepsané dávkování.

Nechcete mít s kašlem nic společného? Ideálně mu předcházejte a posilujte imunitu.

Hygiena, půlka zdraví – Obzvláště v období, kdy se nachlazení a chřipka vyskytují nejčastěji, je třeba dbát na dostatečnou hygienu. Tolik omílaná zásada pravidelného mytí rukou má své opodstatnění – významně snižuje možnost infekce a přenosu virů. Přestože existují různé dezinfekční prostředky, dostatečné omytí mýdlem a teplou vodou splní svůj účel také. Ruce myjte pod tekoucí vodou nejlépe po dobu 20 vteřin.

Otužování – Také i tolik neoblíbené otužování je významným pozitivním prvkem ve snaze o předcházení onemocnění. Otužilci přisuzují otužování samá pozitiva, a to nejen vzhledem k nachlazení a chřipce, ale také vzhledem k alergiím a mnoha chorobám a poruchám. U dětí je však potřeba začínat s otužováním opatrně, aby nedošlo k prochladnutí.

Tzv. cibulové oblékání je vhodným typem oblékání nejen pro děti, ale i pro dospělé. Je založeno na tom, že v několika vrstvách kombinuje několik typů materiálů.

1. Nejspodnější vrstva (funkční prádlo) odvádí pot od pokožky, mezi nejčastější materiály slouží lehká syntetická vlákna se schopností izolace.
2. Prostřední vrstva zajišťuje tepelnou izolaci, vhodné materiály jsou polyester, vlna a bavlna (roláky a mikiny).
3. Horní vrstva ochrání před větrem a deštěm (např. goretexové a softshellové bundy). Mezi důležité vlastnosti této vrstvy patří nepromokavost a prodyšnost.

Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz.