Jak zalévat orchideje?

Dostala jste orchidej nebo jste si ji koupila a nevíte zcela přesně, jak se o ni starat, jak ji zalévat? Je to nádherná pokojová rostlina, která svou krásou okouzlí snad každého. Existuje spoustu druhů orchidejí, z nichž nejznámější se jmenuje Phalaenopsis. Phalaenopsis se v našich domácnostech vyskytuje nejčastěji a rovněž se této orchideji v bytech nejvíce daří. Pěstování orchideje Phalaenopsis je snadné. Jaká je tedy vhodná zálivka?

V podstatě je dobré vytvořit orchideji takové podmínky, které jsou pro ni běžné k přírodě, kde roste. Nemusíte však vytvářet úplně tropy, dnešní hybridní orchideje určené k pěstování v bytě jsou mnohem odolnější a silnější než ty v přírodě. Ale základ si můžeme vzít právě z jejího přirozeného prostředí.

Zalévání

V podstatě lze zvolit dva způsoby zálivky dle toho, v jakém substrátu phalaenopsis roste. Jestliže jej máte umístěný ve vzdušném a propustném substrátu, který dobře vysychá, ponořte květináč jednou týdně až po okraj do misky s vodou. Nechejte alespoň půl hodiny květináč ponořen a poté jej nechte důkladně okapat.

Jestliže se vaše orchidej nachází ve smíšeném substrátu, kde se vyskytuje mech nebo rašelina, můžete zalívat klasickým způsobem, tedy vrchem přes květináč. Jestliže nějaká voda stékla do misky, vylijte ji, rostlina nesmí zůstat stát ve vodě.

Ideální je používat vodu, která je převařená, odstátá nebo děšťová.

Orchideje nemají rády prostředí, které by bylo mokré, takže ji zbytečně nepřelévejte. Můžete ji také osprchovat nebo ji v létě, kdy jemně prší, vytáhnout ven a nechat ji zalét přírodní dešťovou vodou. Samozřejmě vždy nechejte phalaenopsis důkladně okapat a usušit.