Chcete se naučit dobře cizí jazyk? Zbavte se předsudků!

IMG_0197bZnalost alespoň jednoho cizího jazyka je v dnešní době obrovským plusem. Ten, kdo se perfektně domluví třeba anglicky, německy, španělsky, francouzsky apod., má velkou výhodou v tom, že nemá problém komunikovat s cizinci, dorozumí se v zahraničí a najde i třeba mnohem lepší uplatnění v práci, s čímž souvisí i vyšší platové ohodnocení. Stále se však mezi námi najde mnoho takových, kteří cizí jazyk tolik neovládají, ale velice by si přáli jej umět. I vy jste na tom podobně? V souvislosti s naučením se jazyka však říkáte jedno velké: „ALE“?!

Lidi jsou neuvěřitelně vynalézaví, a co se týče otázky výuky jazyka, najdou si nespočet výmluv, proč se cizí jazyk nelze naučit. Čtyři z nich se honí zaručeně v hlavě téměř pokaždé a my si je dnes rozebereme blíže, abychom vás přesvědčili o opaku.

Naučit se cizí jazyk je přeci těžké

Není pochyb o tom, že snadné to není. Nicméně většina z nás z toho dělají mnohem větší vědu a vidí jen milióny nových slovíček a odlišná gramatická pravidla s dodatkem: „Toto se naučte.“ Chybu často děláme v tom, že srovnáváme cizí jazyk s mateřským a představujeme si, jak moc se toho budeme muset naučit, abychom mluvili stejně tak dobře, jako česky. A proto si možná i vy myslíte, že toto není reálné. Je to tak? Pak si položte následující otázky:

  1. Potřebujete vypilovat cizí jazyk hlavně při vyjadřování základních a jednodušších věcí?
  2. Baví vás cizí jazyk se učit?
  3. Vybrala jste si jazyk, který využívá latinku, tedy jiné písmo? Jak se vyhnete tomu, abyste se nemusela toto písmo učit a hned komunikovat?

Možná vás brzdí některá z odpovědí na tyto otázky. Možná je v tom něco jiného. Nicméně se zamyslete nad tím, co je příčinou toho, že se vám do studia nechce. Hlavně si ale nemyslete to, že je to těžké a nedokážete to. Každý z vás to může dokázat. Stačí najít si svou cestu, jak toho dosáhnout. Těm, kterým nedělá angličtina či jiný cizí jazyk problém, vám potvrdí, že to není tak složité, jak se může zdát.

Na studium cizího jazyka nemám čas

Dnes je času málo, nejen na denní studium angličtiny, němčiny apod., tedy jazyka obecně, ale v podstatě na nic. Co si budeme povídat. Musíte ale žít a k životu patří i cizí jazyk. Dříve, či později si to začnete uvědomovat také. Na studium si přitom stačí vyhradit nějaké odpoledne v týdnu, třeba 30 minut denně a už za měsíc uvidíte značný pokrok. Každý si ten čas může najít! Najděte si na něj čas i vy a mějte radost z toho, že se můžete učit. Uvidíte, že když to vydržíte, budete nadšení z toho, jak moc jste se naučili.

Jsem na studium cizího jazyka stará

Malé děti se cizí jazyk učí již od svých útlých let a jde jim to velmi dobře. Učí se mateřský i cizí jazyk zároveň neuvěřitelně rychle. To však neznamená, že čím jste starší, tím hůře vám studium půjde. I v tomhle ohledu máte naprosto stejné podmínky. Dítě se učí dobře proto, že ještě nepoužívá tolik slov, dospělí jich využívají mnohem více, stejně tak gramatických jevů. Ale i malému dítěti to bude trvat, než se dostane na úroveň mateřského jazyka, kterou máte zmáknutou vy. Studium cizího jazyka není omezeno věkem a začít se učit můžete kdykoli, kdy k tomu budete mít chuť.

Pokud máte malé dítě, učte se spolu. I vy si tak můžete vše otestovat, vyzkoušet apod. Navíc můžete trávit další čas spolu. Když nemáte dítě, existují přeci kurzy pro začátečníky, do kterých se můžete přihlásit.

Již jsem chodila do kurzu, ale…..(zde je potřeba si doplnit důvod neúspěchu)

Již jednou jste se rozhodla pro studium cizího jazyka a přihlásila jste se do kurzu? Nic vám však nedal, anebo jste neměla chuť pokračovat? Nejspíše je chyba částečně ve výběru jazykové školy, která vás dostatečně nemotivovala a neposkytla to, co jste čekala. Není totiž jazyková škola, jako jazyková škola. Vybírejte si jazykovky, jež jsou léta prověřená, přistupují k výuce moderně a dveřmi prošli tisíce spokojených studentů.

Takovou je kupříkladu jazyková škola Cloverleaf Language School, která působí v Ostravě a je největší školou v regionu. Nabízí široký výběr kurzů, což vám umožňuje vybrat co nejpřesnější zařazení dle vaší aktuální úrovně s ohledem na den a časové možnosti. Výuka jazyků může probíhat v Ostravě, v Praze, v Brně, problém není zajištění výuky v Olomouci či jiných městech.

Věřte si, mějte pevnou vůli a odhodlání! Jedině tak to dokážete! A píle se rozhodně vyplatí, protože: „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem!“