5 důvodů, proč má i dnes manželství smysl

Ilustrační fotoŘada lidí z dnešní mladé generace vnímá svatbu a manželství jako přežitek, lásku do konce života jako klišé a co víc, život tzv. na psí knížku jim nevadí. Do karet jim přitom hrají i statistiky, které uvádějí, že v České republice se rozvádí téměř každé třetí manželství. V jednom se ale pletou. Oddací list rozhodně není jen zbytečný kus papíru! Sestavili jsme pro vás přehled 5 výhod manželství, které to dokazují.

I fungující vztah se může přechodit

Chodíte spolu už několik let, přespáváte střídavě jeden u druhého, někdy přemýšlíte, že byste se k sobě nastěhovali, jindy zase, že byste se vzali, ale zatím jste se ještě na pevno nerozhodli udělat krok, který by váš vztah posunul o něco dál? Tak na to pozor – i zdánlivě fungující vztah se dá „přechodit,“ pokud jednoho dne zjistíte, že už několik let stojíte na místě a nikam se ve vztahu a vlastně ani v životě neposouváte.

Manželství je instituce, která vám může vztah zachránit

I když vám vstup do manželství nezaručí zvládnout každou hádku či větší nedorozumění na jedničku, oproti partnerskému vztahu tu rozdíl přeci jenom je. Nedovolí vám totiž po ostřejší hádce či nedorozumění jen tak jednoduše zabalit věci, zavřít za sebou dveře a už nikdy se nevidět nebo spolu přinejmenším nemluvit. Manželství je sice závazek, ale právě on může váš vztah kvůli silnější vazbě zachránit.

Všechno není tak samozřejmé, jak se na první pohled může zdát!

Přestože se vám sdělení zdravotního stavu partnera, se kterým žijete už roky, může zdát jako samozřejmost, není tomu tak. Stejně tak ani dědictví bytu, auta nebo chalupy, kterou jste s partnerem pořizovali za společné peníze, ale jsou pouze psané na něho, není samozřejmostí. Pokud nežijete v manželství nebo v ruce nedržíte plnou moc či závěť, nejste v tu chvíli podle zákona „nikdo“ víc, než je třeba soused nebo kamarád ze střední školy.

Praktický význam vás možná překvapí

Různá daňová zvýhodnění, vyšší pravděpodobnost získání hypotéky nebo lepší podmínky získání půjčky. Ať už se jedná o daně, hypotéky nebo půjčky, jako manželé máte rozhodně větší výhody, než pokud vystupujete každý za sebe. „Pokud se rozhodnete půjčit si například na rekonstrukci bytu či domu jako manželé, můžete do dvou let od svatby získat mnohem výhodnější podmínky poskytnutí úvěru. Jde o tzv. novomanželskou půjčku, díky které dosáhnete na výrazně nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ říká Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.

Myslete na děti

Pokud váš vztah dospěl k jednomu z nejvýznamnějších momentů, k rozhodnutí pořídit si miminko, jistě to spolu už myslíte opravdu vážně, a není tedy důvod svatbu odkládat. Výmluvy na peníze a čas nejsou argumentem – zcela jistě se dá vkusně naplánovat i menší svatební den, s menší hostinou, ale výběrem opravdových přátel. Jinak se může stát, že na svatbu budete taky šetřit do konce života… A co víc, mysleli jste třeba na to, že pokud nejste manželé, máte každý jiné příjmení? A ruku na srdce – víte, jak těžko se dítěti ve školce vysvětluje, proč se nejmenuje stejně jako maminka nebo tatínek?