Psychická nepohoda, co s ní?

Klasická špatná nálada. To nic není. Vždyť to tak dnes má každý druhý. Možná i vy se uklidňujete podobnými větami a snažíte se sami sebe přesvědčit, že cítit se psychicky špatně je vlastně normální. Pokud se vám v poslední době přihodila nějaká nepříjemnost, určitá míra psychické nepohody je asi pochopitelná. Jestli se však cítíte špatně už delší dobu, měli byste rozhodně zpozornět a svůj stav nepodceňovat.

Sdílená bolest je poloviční bolest

Tohle rčení asi znají všichni. A je na něm určitě hodně pravdy. Když se se svým trápením svěříte blízkému člověku, kterému plně důvěřujete, většinou se vám uleví. A v některých případech je tato pomoc dostatečná. Postěžujete si kamarádce, že vám v obchodě nevyšli vstříc s reklamací. Nebo že jste v restauraci dostali pár okurek, rajče a několik kousků oschlého masa, přitom se to jídlo v obědovém menu honosilo titulem „královský salát“. Takové každodenní nepříjemnosti vám sice na náladě nepřidají, ale dost možná se ve společnosti veselé kamarádky jednoduše přetransformují na úsměvnou příhodu.

Co když však už nejde jen o maličkosti a trápí vás dlouhodobý problém? Podpora blízké osoby je i v takovém případě určitě vítaná. Dobře míněným radám však může chybět potřebný nadhled a nestrannost. Vypovídáte se, ale úleva v podobě řešení nepřichází.

Odborník na lidská trápení

Doby, kdy cesta za psychoterapeutem byla až poslední volbou, jsou už naštěstí minulostí. Moderní společnost uznává odbornou psychoterapii jako rozumnou volbu pro efektivní řešení osobních problémů. Odborník si totiž na rozdíl od kamarádek dokáže udržet potřebný odstup a nadhled. Zároveň je vzdělaný v oboru a jeho rady jsou zaměřeny na skutečné řešení vašeho problému. Dnes, když se svět přesouvá do online prostředí, jsou účinnou a rychlou pomocí online terapie, které můžete využít kdykoliv a kdekoliv.

I v tomto případě platí ono známé rčení o tom, že nejdůležitější je prevence. Neřešený problém často přerůstá ve vážnější poruchy, jako jsou například těžké úzkostné stavy nebo dlouhodobé deprese. S řešením osobních trápení rozhodně neotálejte. Lépe s pomocí odborníka vyřešíte drobný problém, než následnou psychickou poruchu vznikající v důsledku jeho zanedbání.