Připravte si vajíčka. Jsou tady velikonoce!

Velikonoční vajíčka jsou zajisté symbolem velikonoc a jara. Neslouží jen koledníkům, kteří k vám na velikonoce přijdou, jsou rovněž krásnou jarní dekorací do bytu. Vajíčkami můžete ozdobit nejen váš byt, ale i zahradu.

Začneme u zdobení vajíček. Nejprve je potřeba vajíčka vyfouknout a pěkně očistit, aby byla čistá. Pak jen stačí vybrat techniku, kterou vajíčko nazdobíte. Existuje mnoho technik, jak vajíčka ozdobit a zde máte inspiraci.

Malování voskem

Jistě nejznámnější technikou je zdobení voskem. Zdobení voskem však není až tak jednoduché, ale pokud jste zručné, zvládnete i tuto techniku. Co budete potřebovat? Stačí vám barevné voskovky, nějaký kelímek, který je možný zahřát, např. vršek od láhve, ze kterého odstraníte vše, co by mohlo hořet nebo starou lžíci a špendlík, čímž se dá na vajíčko kreslit. Voskovky nalámejte do kelímku či lžíce a nad čajovou svíčkou rozehřejte. Pak už jen namáčejte špendlík do rozehřátého vosku a můžete kreslit. Chce to zkusit pár tahů na nečisto, než získáte zručnost.

Malování barvou

Úplně jednoduchý způsob zdobení vajec je malování barvou. Můžete zvolit dva způsoby. Buď si koupíte v obchodě specíální barvy na obarvení vajec a vajíčka jednoduše obarvíte ve zmiňované barvě. Dalším způsobem je barvení temperami. Při této technice můžete zapojit do barvení i děti, které to jistě bude velmi bavit. Budete jen potřebovat štětec a tempery a zbytek je na vaší fantazii.

Batikovaná vajíčka

Batiková vajíčka vypadají velmi efektně a postup je velmi jednoduchý. Co budete potřebovat? Vyfouklé vajíčko, voskovky, svíčku, špejli, bavlněný hadřík a něco na škrabání, např. násadkové pero. Vyfouklé vajíčko dejte na špejli, za kterou vajíčko uchopíte, aby se vám dobře malovalo. Vajíčko postupně zahřívejte nad svíčkou a nahřáté místo pokreslete voskovkou, barvy můžete střídat nebo jen malovat jednobarevně. Postup opakujte tak dlouho, až celé vajíčko pomalujete. Nyní musíte počkat, až vše zaschne, ale trvá to jen pár minut, nemusíte čekat dlouho. Poté opět pokreslené vajíčko nahřívejte po částech a do zahřátého místo vždy foukněte. Vytvoří se vám světlejší místa, jakoby ostrůvky a vznikne batika. Opět nechejte zaschout. Poté si vezměte vajíčko do ruky a perem vyškabávejte cestičky okolo ostrůvků a hadříkem vždy vejce setřete. Dle ostrůvků uvidíte sami, která místa vyškrabávat. Vajíčko poté nakonec ještě jednou očistěte hadříke, abyste smyla voskové hobliny.

Vajíčka lze rovněž obarvit přírodně ve vodě se slupkami z cibule. Vajíčka dostanou žluto-hnědý odstín, nebo v odvaru z kopřivy pro zelený odstín nebo v odvaru z červené řepy, kdy budou vajíčka červená. Jistě lze popsat i jiné techniky, fantazii se meze nekladou. Vše záleží na tom, jak budete šikovná. Nazdobená vajíčka je pak dobré naleštit a ozdobyt jimi váš byt i zahradu. Vajíčka můžete zavěsit na ozdobnou stužku nebo jen položit do košíčku.