Jak správně pečovat o spodní prádlo?

podprsenka-alles-caffe-latte-u-Každá z nás má nepochybně ve svém šatníků několik kalhotek, tang, podprsenek. Zkrátka spodní prádlo je základem každého dne. Možná vás však trápí to, že když si pořídíte nové krásné spodní prádlo, ať už celý set nebo zvlášť, velice rychle se sepere, vybledne, natáhne atd. Musím přiznat, že jsem si často myslela, že příčinou je nekvalitní materiál. Může tomu tak být, ale nemusí. Několikrát jsem se zmýlila, než jsem se naučila správně prádlo prát a pečovat o něj. A dneska to poradím i vám.

Dámské spodní prádlo je citlivé

Jestliže jste si i vy pořídila krásnou podprsenku nebo kalhotky a nechcete, aby se vám tyto kusy oblečení zničily, musíte se o ně umět postarat. Mnohé dnešní dámské spodní prádlo je poměrně citlivé. Všude samá krajka, mašličky, kamínky či jiné ozdůbky, výrazné barvy a jemné materiály. V pračce se toto vše může zničit. Jak jej tedy prát, aby vám vydrželo co nejdéle tak, jako nové? Držte se následujících rad.

zdobenější spodní prádlo je na praní mnohem citlivější
zdobenější spodní prádlo je na praní mnohem citlivější

1. První nošení prádla

Jistě máte nesmírnou radost z toho, když si pořídíte nové sexy prádélko a toužíte si jej ihned obléci, v ideálním případě jej představit vašemu miláčkovi. Vzít si na sebe čerstvě zakoupené spodní prádlo však není vůbec dobrý nápad. Proč? Z jednoho prostého důvodu! I když by se mělo spodní prádlo v obchodech zkoušet přes jiné, často tomu tak není. Zejména v případě podprsenek. Jistotu v žádném případě nemáte. Navíc, nové prádlo obvykle ani krásně nevoní a já osobně mám ráda, když je oblečení voňavé po prášku či aviváži. Takže, i kdybyste si kupovala prádlo přes internet, kde lze předpokládat, že si jej nikdo nezkoušel, vždy si spodní prádla raději přeperte v ruce. Stačí jen krátce přeprat, ovonět práškem a nechat usušit, třeba na věšáku u topení. Nakonec si budete moci spodní prádlo obléci klidně ještě tentýž večer.

2. Pořiďte si prací sáček

U spodního prádla jsou choulostivější zvláště podprsenky. Často se může stát, že si podprsenku praním v pračce zničíte. Pokud se vám však nechce podprsenky neustále prát v ruce, musím se přiznat, že já to takto někdy dělala, ne, že by se mi chtělo, ale měla jsem obavy, abych si je nezničila, pořiďte si prací sáček. Já už jej mám a je to perfektní věc. Díky sáčku mohu prát podprsenky v pračce bez obav. Prací sáček podprsenku ochrání nejen proti vyblednutí barvy, zničení látky, ale také chrání zapínání a kostice. Pokud jej neseženete, můžete si jej s trochou šikovnosti ušít.

3. Základem je správná teplota vody

U praní je důležitá teplota vody. Ač si můžete myslet, že třeba bílé spodní prádlo vyžaduje vyšší teploty, není tomu tak. Neměla by být nikterak vysoká ani u bílého prádla. Nové automatické pračky disponují programem, který je určen přímo na spodní prádlo. Nicméně doporučuji prát na teplotu 40°C. Není dobré používat ani máchání, lepší je vyždímání přímo v ruce. Prádle schne vždy rychleji, než ostatní oblečení, takže zde není problém. Podprsenky i kalhotky si v ideálním případě krásně pověste na věšák.

4. Jaký vybrat prací prášek?

Na praní spodního prádla jsou nejlepší prášky pro citlivou pokožku. Velice dobrou volbou jsou i prášky určené pro miminka. Ty jsou totiž k pokožce velmi šetrné a absolutně neškodné. Některé ostatní prací prášky totiž mohou vyvolat alergie. Na spodní prádlo by se neměla používat ani aviváž.

5. Jak dále pečovat?

Tak jako každé jiné oblečení i spodní prádlo je potřeba prát barveně oddělené. Bílé s bílým, barevném s barevným, tmavé s tmavým, abyste si jej neobarvila. V žádném případě spodní prádlo nežehlete, ani kalhotky, případně pouze ty ze 100% bavlny. Mohly byste si jej spálit. Podprsenky pak skladujte v šatníku opatrně a košíčky nepřelamujte.

bílé a černé spodní prádlo rozhodně nemůžete prát dohromady
bílé a černé spodní prádlo rozhodně nemůžete prát dohromady

Zdroj fotografií: www.vip-pradlo.cz