Chcete vědět, v kolik a co jíst, abyste netloustla?

Tloušťka, hubnutí – to je věčné téma a mnoho žen se právě s nedokonalou postavou potýká. Proto často experimentuje s řadou diet. Ne všechny však máme natolik pevnou vůli, že za prvé vydržíme dietu držet a za druhé je ještě těžší stravovat se jinak, abychom opět nepřibraly, či nenabraly ještě více. Možná však nevíte, že až tak nezáleží na tom, co jíte, ale ve kterou hodinu. Jenže máte strach, že nemůžete jíst vše, protože byste ihned přibrala? Pokud budete jíst správně a dodáte tělu to, co v danou chvíli potřebuje, nebudete tloustnout.

Strava souvisí s časem

Základem této teorie je jíst to, co v daný čas tělo potřebuje a naopak nejíst potraviny v tu dobu, kdy byste z nich přibrala. Zpracování potravy se totiž řídí biologickými hodinami. A souvisí to také se změnou času. Měnit čas se bude tuto právě o tomto víkendu, ze soboty na neděli, kdy se posunou ručičky hodin o hodinu kupředu. Je lékařsky dokázáno, že právě zrychlení času lidé nesou hůře. Náš organismus je totiž ještě zvyklý na středoevropský čas a v podstatě jej nutíme dělat něco, na co ještě v daný čas není zvyklý. A tak je tomu i s jídlem. Když budete jíst správné věci ve správný čas, půjde vám snáze i hubnutí a nebudete přibírat.

Co kdy jíst?

Níže vám nabízíme přehled toho, co je dobré v daný čas konzumovat nebo naopak nejíst.

3:00 – 6:00 – v této době je produkce hormonů, které usnadňují ukládání tuků v nejvyšší pohotovosti, takže nejezte nic.

6:00 – 8:00 – v ranních hodinách chybí tělu tekutiny a vitamíny. Takže hodně pijte.

8:00 – 10:00 – pokud ulétáváte na sladkém, právě nyní je nejlepší doba, kdy si bez výčitek můžete dopřát sladké, protože se v tento čas dobře sacharidy zpracují.

10:00 – 13:00 – opět můžete jíst potraviny obsahující sacharidy, ideálně však v ovoci.

13:00 – 15:00 – mezi první a třetím hodinou je dobré poobědvat. Dopřejte si větší jídlo, které je bohaté na bílkoviny i sacharidy, jejichž obsah by měl být vyrovnaný.

15: 00 – 18:00 – dejte si svačinku, menší jídlo, opět s vyrovnaným obsahem sacharidů a bílkovin.

18:00 – 21:00 – povečeřte něco bohatého na bílkoviny a dejte si k tomu zeleninu.

21:00 – 1:00 – už byste nic jíst neměla, neboť tehdy se tělo dostává do klidového režimu.

1:00 – 3:00 – doba, kdy běžně spíme. Avšak některé z nás mohou být v tuto chvíli ještě vzhůru. Nepijte právě tehdy kávu ani alkohol. Nekonzumujte tučné potraviny a obzvláště nevhodné je kouření cigaret.

Jezte pravidelně!

Uvádí se, že bychom se měli stravovat 5 krát denně – snídat, svačit, obědvat, svačit a večeřet. Každá porce je pro tělo důležitá. Ihned pro probuzení nemusíte snídat, ale snídani nevynechávejte. Dejte si lehkou snídani, třeba tvaroh s ovocem v ovesné kaši nebo bílý jogurt s ovocem. Vhodnou snídaní také může být proteinový koktejl z mléka a ovoce.

Na svačinku si dejte třeba čerstvé nebo sušené ovoce.

Na oběd si dávejte zdravé tuky, které jsou obsaženy třeba v rybách. Neuškodí jakékoli množství zeleniny, takže dobrou volbou je i zeleninový salát s kuřecím masem. Pokud se nestravujete doma, ale třeba ve firemní jídelně nebo restauraci, jezte jídlo, které zde mají, ale zkuste sníst pouze půl porce. Mezi další vhodné potraviny k obědu se řadí hnědá rýže, celozrné těstoviny nebo celozrné pečivo, samozřejmě i ovoce a zelenina.

Na odpolední svačinku si můžete udělat např. pomazánku ze sýra žervé s čerstvými bylinkami, třeba pažitkou, nebo smíchejte tvaroh s tuňákem. Opět konzumujte zeleninu.

Na večeři si už pak dejte jen něco lehkého, ideálně pokrmy ze zeleniny. Pamatujte, že je v tento čas mnohem lepší dát si přírodní steak z kuřecího masa, než-li ovoce, které je plné sacharidů.

K zahnání hladu vám případně poslouží nízkotučný bílý jogurt nebo třeba kefír. Jezte pravidelně a porce nevynechávejte, maximálně snižte přísun jídla k večeru.