Blíží se vánoční svátky – už se nemůžete dočkat, ale máte obavy, že přiberete?

Vánoce milujete, ale každoročně během nich přiberete? S tím se tak nějak musí počítat, neboť si během vánočních svátků užíváme pohody s rodinou a přáteli a dopřáváme si nejrůznější pokrmy. Ty jsou obvykle dosti kalorické, bohaté na tuky i sacharidy. Na stole nám nechybí vánoční cukroví, neumíme si představit štědrovečerní večeři bez bramborového salátu s majonézou a smaženým kaprem, jinou rybou či řízkem. A co pak Silvestr, během kterého uzubujeme nejrůznější pochoutky, jednohubky a chlebíčky? Řada dalších bohatých pokrmů spolu s odpočinkem a nic neděláním u sledování pohádek a filmů v televizi často přispěje k tomu, že nějaká ta kila nabereme.

Jíst nebo nejíst o Vánocích?

Prakticky máme dvě možnosti – během vánočních svátků se nepřecpávat anebo si dopřát vše, na co máme chuť a v novém roce to shodit. Nevím, jak vy dámy, ale já nemám během Vánoc absolutně pevnou vůli a neumím si odepřít veškerá lahodná jídla, která připraví, jak moje maminka, babička, tak třeba přátelé, když je navštívíme. Kolikrát si lámu hlavu nad tím, jak nepřibrat během Vánoc, i když jsem narazila na řadu tipů, nakonec stejně neodolám. Z každého kila navíc jsem sice nešťastná, ale každoročně si říkám, že Vánoce jsou přeci jednou za rok, tak proč bych se měla omezovat a stresovat tím, že nesmím vše jíst? Jestliže jste na tom podobně, jako já, vrátit se ke zdravému životnímu stylu přeci můžete i po Vánocích.

Nový režim po Vánocích

Užijte si Vánoce podle představ a v novém roce se vraťte do reality. Kila navíc či dokonce hrůzostrašná obezita na vás nemůžou, pokud najedete na dietu po Vánocích. Díky této dietě se nabijete novou energií, rychle se dostanete opět do formy, naučíte se zdravější stravovací návyky a přebytečná kila budou pryč. V této dietě platí 5 pravidel, takže si je pojďme představit.

1. Omezte sacharidy

Výraznou změnou ve vašem jídelníčku během Vánoc je mnohem větší příjem sacharidů, ať už v cukroví, koláčích, buchtách, zákuscích a jiných sladkostech. Snížit hladinu cukru v krvi tedy můžete tak, že následně příjem těchto cukrovinek omezíte. Pokud se sladkého vzdát neumíte, dejte si jen trochu, protože jste schopná kalorie spálit. Když si dáte víc, už je to horší. Jestliže vás bude honit mlsná, můžete si udělat třeba zdravé koláče, když nahradíte klasickou mouku celozrnnou. Při přípravě použijte ovoce a ovesné vločky, které jsou zdrojem zdravých sacharidů a vlákniny, minerálních látek i vitamínů.

2. Jezte hodně zeleniny

Zvýšit příjem zeleniny představuje další krok, jak zhubnout po Vánocích. Lze předpokládat, že jste si moc zeleniny během svátku nedopřála a konzumaci jste omezila. Automaticky se u vás mohly objevit nepříjemné pocity plnosti a zácpy. Jestliže tyto problémy mít nechcete a přejete si shodit, jezte denně min. 3 šálky syrové zeleniny. Zelenina vás jednat zasytí, ale má velký vliv i na zažívací potíže. Udělat si můžete kupříkladu zeleninový sálat, ale samozřejmě bez majonézy nebo dresingu s vysokým obsahem tuku. Volte raději olivový olej, nízkotučný jogurt či mandlové máslo.

3. Pravidelnost v pojídání

Konzumace jídla v 3 hodinových intervalech po 200 až 300 kaloriích vám pomůže ovládat chutě. Stabilizuje také hladinu cukru v krvi. Doporučujeme, abyste jedla pět až šest krát za den, přičemž hlavní jídla by měla být až tři. Zároveň byste neměla jíst 2 hodiny před spaním.

4. Dodržujte pitný režim

Základem každé diety je dodržování pitného režimu, a u této diety tomu není jinak. Zvyšte po Vánocích příjem tekutin, neperlivých minerálních vod či bylinkových čajů. Vypít byste měla aspoň 3 litry za den. Voda vám pomůže z těla vyplavit škodlivé toxiny.

5. Fyzická aktivita

Bez pochybu by to nešlo! Pokud změníte stravovací návyky, je nutné se ještě hýbat. Pakliže nesnášíte sport, choďte třeba denně na procházky nebo se projeďte na kole. V zimě se dá navíc třeba lyžovat, bruslit na ledě a i tyto aktivity jsou prospěšné.

Ačkoliv si mnohé z nás právě na nový rok uvědomují, že bychom měly něco dělat se svou postavou a začnou držet různé diety, spíš bychom si měly uvědomit potřebu zdravého životního stylu během celého roku, nikoli krátkodobě.

Zdroj fotografie: cukrářská výroba Pudová