S přípravou na kojení začněte už před porodem. Ušetříte si stres a zdravotní komplikace

péče o dítěKojení je pro novorozence ta nejlepší výživa, a proto byste mu měla přikládat vysokou prioritu. Ačkoliv se mateřské mléko spouští až po porodu, vaše tělo se na jeho tvorbu připravuje už během těhotenství. Při čekání na miminko byste rozhodně neměla spoléhat na to, že je kojení automatický reflex a samozřejmost. Téměř třetina rodiček se podle zkušeností lékařů o kojení před porodem vůbec nezajímá. Výsledkem jsou zbytečné chyby a stres. Špatná informovanost o technikách a průběhu kojení navíc může být spouštěčem poporodních depresí a vážných zdravotních komplikací.

Nad kojením se zamyslete už ve třetím trimestru těhotenství

I když si myslíte, že po porodu vám lékaři s kojením poradí a na zjišťování “jak na to” budete mít v porodnici čas, opak je pravdou. “Nejlepší doba pro přípravu na kojení je ve třetím trimestru, kdy už jsou změny těla patrné a žena je lépe pochopí. Mezi tři oblasti, o které by se každá rodička měla zajímat, patří výživa, péče o prsa a biologický proces vzniku mléka,” upozorňuje Markéta Gregorová ze společnosti Angelini Pharma Česká republika. Informace můžete získávat na předporodních kurzech, na internetu nebo ve specializovaných magazínech a knihách. Za studnice moudra a zkušeností lze považovat i maminky a kamarádky, které si mateřstvím i radostmi a strastmi kojení prošly.

Ověřte si, že máte zdravá prsa a připravte je na kojení

Už během těhotenství by vám lékař nebo porodní asistentky měli prsa zkontrolovat. Zajímat se budou především o to, zda jsou zdravá a nejsou v nich bulky či jiné útvary. Pozornosti neunikne ani tvar bradavek. Včasná prohlídka totiž může odhalit vpáčené bradavky, které by mohly kojení zkomplikovat. Pokud se zjistí, že se vás tento problém týká, neznamená to nutně, že nebudete moci kojit. “Odhalíte-li problém včas, doporučí vám zdravotník od šestého měsíce těhotenství nošení formovačů bradavek. Ty vytváří trvalý tlak na svaly prsního dvorce a mírným stahem bradavku vztyčují,” vysvětluje porodní asistentka Regina Hajduková.

Jezte vyváženou stravu a zvyšte příjem laktobacilů

Protože je tvorba mléka řízena hormonálně, nemají potraviny na jeho spuštění a množství vliv. Strava je však velmi důležitá pro správný průběh těhotenství. Základním pravidlem je, že by jídla měla být vyvážená, pestrá a lehce stravitelná. V jídelníčku těhotné ženy nesmí chybět drůbež, ryby, telecí maso a mléčné výrobky. Zapomínat by se nemělo ani na luštěniny, které jsou bohaté na železo a zeleninu s vyšším obsahem kyseliny listové (zelí, brokolice, kapusta, špenát). Zdravé kojení podpoříte i příjmem laktobacilů kmene fermentum. “Podle nedávných lékařských studií pomáhají laktobacily udržovat rovnováhu mezi mikroorganismy v mateřském mléce a brání tak přemnožení škodlivých bakterií, jež mohou vyvolat zánět. Aby bylo tělo matky laktobacily dostatečně kolonizováno, lze Laktobacillus kmene fermentum užívat už 3 týdny před porodem,” dodává Markéta Gregorová. Speciální kmen laktobacilů je obsažen v doplňku stravy Feminella Hereditum, které jsou volně prodejné v lékárnách.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Zapomeňte na drastickou přípravu bradavek a dopřejte jim lázeňskou péči

Na internetu kolují desítky zaručených rad, jak připravit bradavky na kojení a vyvarovat se tak jejich poškození. Podle odborníků však nemají rady na otužování bradavek a jejich kartáčování a povytahování opodstatnění. Pokud chcete bradavkám dopřát před porodem nějakou speciální péči, pojměte ji spíše lázeňským než drastickým způsobem. Masáží a výživou nic nezkazíte a navíc podpoříte prokrvení a pružnost bradavek. “Během těhotenství prsa po koupeli natírejte krémy a tělovými mléky. Zkusit můžete i olivový olej,” doporučuje laktační poradkyně Monika Litschmannová. Důležitou součástí péče o prsa je i volba správné podprsenky. Rostoucím těhotenským prsům se musí dopřát hlavně dostatek prostoru a prodyšnosti.

Péče o prsa není nijak náročná a zabere z celého těhotenství jen pár okamžiků. Správné informace a návyky před porodem však podpoří nejen zdravý průběh, ale i délku kojení, což rozhodně stojí za to.