Na podzim řádí rýma

Také vás postihla podzimní viróza v podobě rýmy? Nosíte tisíce kapesníků po kapsách a kabelkách, kýcháte, smrkáte, ustavičně vám teče z nosu? Sice nic hrozného, co by se nedalo přežít, ale také nic zrovna příjemného! Rýma je často součástí onemocnění z nachlazení a právě při přechodu z léta na podzim je náš organismus zatížen. Střídají se vysoké teploty s těmi nízkými a to pro naše tělo není úplně ideální. A rýma zaručeně zhoršuje pocit celkové pohody.

Jak se rýma projevuje?

Začíná to pocitem ucpaného nosu, kdy vám oteče sliznice nosu. Rovněž máte sucho v nose a svědí vás. Dalšími projevy jsou vodnatá a hlenovitá sekrece z nosu a slzení, porucha a změna čichu. Můžete mít pocit, že nic necítíte, což je zcela normální. Často je rýma doprovázena bolestí nebo tlakem v obličeji a na čele. Akutní rýma zpravidla trvá 1, někdy i dva týdny. Pokud však přetrvává, dokonce i několik měsíců, jedná se o rýmu chronickou. Typické příznaky rýmy mohou vzniknout jako důsledek alergie, infekce, ale také dlouhodobým užíváním nosních kapek či sprejů.

Co dělat, když vás trápí rýma?

Když máte rýmu, není potřeba hned vyhledat lékaře. Něco totiž pro sebe můžete udělat i sami. Důležitý je klid. Pijte dostatek tekutin, uvádí se 2 litry denně. Dbejte na důslednou hygienu. Během dvou dnů je totiž nejvyšší riziko přenosu. Proto je lepší používat jednorázové kapesníky a roušky. Dobré je také pravidelně větrat a zvlhčovat vzduch.

Rady od babičky

Existují nejrůznější ověřené metody našich babiček, jak se co nejrychleji zbavit. Jedním z nich je pití zázvorového čaje. Nastrouhejte zázvor, zalijte horkou vodou, vymačkejte celý citron a polévkovou lžíci medu. Můžete si udělat i bylinné odvary z lípy, heřmánku, šípků, šalvěje a z mnoha dalších bylin. Někdo si vaří heřmánkový čaj, do kterého si vymačká stroužek česneku a přidá med. Ideální, když se vypijou 2 litry denně. Další metodou je položení celého předloktí do horké vody. Zní to velice divně, ale prý to pomáhá. Při zahlenění si udělejte odvar z cibule. Tu nakrájejte na kostičky, povařte, sceďte, přidejte med a pijte. Dobré je i napařování. Do lavorku si dejte horkou vodu, trošku Alpy nebo nějakého aromatického bylinného oleje, např. eukalyptus. Přikryjte se ručníkem a dýchejte.

Jak může pomoci lékárna?

I rýmu je potřeba léčit, proto je dobré zajít do lékárny a zakoupit potřebné léky, abyste se během dne cítili pokud možno o něco lépe. Doporučit můžeme nosní kapky nebo spreje, např. Nasivin, Otrivin, Oxamet, Pinosol, Olynth a další. Ty se však nesmí používat déle, než sedm dnů. Léčbu se doporučuje přerušit nejméně na 10 až 15 dnů. V případě novorozenců a kojenců nepoužívejte kapky a spreje déle než 3 dny, u malých dětí 5 dnů.

Kdy přece jen navštívit lékaře?

Dá se říci, že pokud nemáte nikterak problémy, není nutné navštívit lékaře. Jestliže má však rýma komplikovaný průběh, je lepší obrátit se na odbornou pomoc. Za komplikace se považuje horečka nad 38 stupňů, bolest hlavy, která trvá déle než jeden týden a hnisavý sekret. I v případě příznaků trvajících déle než 8 týdnů, je lepší navštívit lékaře.