Hurá, léto je tady! Co na to alergici?

alergie ženaSezóna senné rýmy, jak se často pylové alergii říká, je již v plném proudu. Alergenů, které ji způsobují, je celá řada. Vše odstartují listnaté stromy, následně ty jehličnaté, kromě toho také obiloviny, traviny a spousta dalších. Zkrátka “veselo” budou mít alergici prakticky až do podzimu. Je na místě trocha obezřetnosti při samoléčení.

Alergické potíže byly do 20. století celkem vzácné, dnes se však s různými typy alergií potýkáme stále častěji. Podle statistických údajů trpí nějakým typem alergie téměř čtvrtina populace a tím nejzrádnějším alergenem je právě pyl.

Alergie, co to vlastně znamená?

Alergičtí můžeme být prakticky na cokoliv. Na některé běžně se vyskytující prvky v našem prostředí začne náš organismus reagovat nepřiměřeně, v těle dojde k nadměrnému uvolnění histaminu, což je látka, kterou tělo uvolňuje při alergické reakci. Projevy jsou různé – může se jednat o lehčí i těžší formy rýmy, kopřivku, ale také o anafylaktický šok.

Únava, rýma, ucpaný nos, slzení očí – alergici tyto příznaky dobře znají. Alergie pacienta obtěžuje, snižuje jeho pracovní výkonnost a ani spánek v noci za moc nestojí. Ucpaný nos je asi nejnepříjemnějším příznakem alergie. Nosní kapky, bez kterých se pacient často neobejde, obsahují látky – tzv. dekongestanty, které způsobí stažení drobných cév v nosní sliznici – sliznice splaskne a umožní volné dýchání. Při nesprávném používání nosních kapek však může snadno vzniknout závislost (obecně sanorinismus), která se projevuje jako klasická rýma – sliznice je zduřelá a nos ucpaný, často může být doprovázena bolestí hlavy, popř. závratí.

Proto je důležité zejména nepodceňovat pokyny uvedené v příbalovém letáku a nosní kapky rozhodně nepoužívat déle než týden. Ideálními doplňky při používání nosních kapek jsou nosní přípravky Tantum Protect, které urychlují hojení a regeneraci poškozené nosní sliznice. Díky obsahové látce kyselině hyaluronové také zvlhčují vysušenou nosní sliznici. V lékárně je můžete zakoupit bez receptu ve formě nosního spreje či gelu.

Alergie a astma, že by příbuzní?

Pokud se u vás alergie začíná projevovat, rozhodně se ji nesnažte řešit jen “na vlastní pěst”, obchází ji totiž strašák jménem astma. To je často spojeno s genetickou výbavou pacienta a prostředím, ve kterém člověk žije. Alergická a chronická rýma však také patří k výrazným rizikovým faktorům rozvoje astmatu. Proto není radno alergickou rýmu podceňovat a je důležité se obrátit na specialistu, obvykle alergologa, který dokáže stanovit individuální léčbu.